Rozstrzygnięta została dziewiąta edycja rządowego Programu Inwestycji Strategicznych poświęcona modernizacji infrastruktury oświetleniowej, w której samorządy z całej Polski otrzymały wsparcie z rządowego programu „Rozświetlamy Polskę”, na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. Dzięki tym inwestycjom zwiększy się bezpieczeństwo pieszych i kierowców na polskich drogach.

Wśród gmin z terenu Powiatu Niżańskiego, które otrzymały łącznie 5 814 000 zł dofinansowania, znalazły się:

• Gmina Harasiuki – 570 000 zł na zadanie: „Poprawa efektywności energetycznej w gminie Harasiuki przez obniżenie energochłonności oświetlenia oraz redukcję mocy opraw świetlnych”;
  • Gmina Jarocin – 767 600 na zadanie „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Gminy Jarocin”;
  • Gmina Jeżowe– 1 398 400 zł na zadanie „Modernizacja istniejącego oświetlenia nieenergooszczędnego na energooszczędne na terenie Gminy Jeżowe”;
  • Gmina i Miasto Nisko– 912 000 zł na zadanie „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy i miasta Nisko w zakresie wymiany opraw nieenergooszczędnych na energooszczędne”;
  • Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem– 1 542 800 zł na zadanie „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem”;
  • Gmina i Miasto Ulanów– 623 200 zł na zadanie „Modernizacja oświetlenia drogowego zlokalizowanego na terenie gminy Ulanów”.

„Rozświetlamy Polskę” to pierwszy program, skierowany do samorządów, które chciały zainwestować w nowoczesne oświetlenie ulic. Dofinansowanie projektów w ramach tego programu wynosi nawet 80% wartości inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką mogła wnioskować gmina, wynosiła 4 mln zł. W ramach rządowego programu „Rozświetlamy Polskę” samorządy otrzymają prawie 1 mld zł.  Złożono 1639 wniosków, z czego 1214 wniosków otrzymało dofinansowanie.

Grafika: www.gov.pl