Każdego roku - 4 grudnia, w Ulanowie, odbywają się uroczystości ku czci Św. Barbary - Patronki Flisaków. Tegoroczna uroczystość połączona była z obchodami 30-lecia Flisu Szlakiem Praojców z Ulanowa do Gdańska.

Ulanów stał się stolicą flisactwa na Podkarpaciu, a dziedzictwo flisackie nie jest już jedynie Polską tradycją kulturową w regionie – posiada wymiar światowy w związku z wpisem flisactwa na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Tradycje flisackie trafiły pod specjalną ochronę. Osiągnięcie to jest niezwykle ważne, również ze względu na rozwój promocji Powiatu Niżańskiego i turystyki w Gminie Ulanów.

Współorganizatorami poniedziałkowych uroczystości był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego. Świętowanie flisackiej Barbórki, rozpoczęło się od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Ulanowie, w której uczestniczyli Flisacy ze swoimi sztandarami. Kolejnym punktem uroczystości był występ chóru Gminno-Parafialnego „Ulanów”, działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie, który wykonał aranżację utworów flisackich pod batutą dyrygentki Pani Anny Skiby. Zakończeniem obchodów była wspólna flisacka biesiada zorganizowana w Hotelu Galicja.

W uroczystości, poza organizatorami, tj. Radą Bractwa Flisackiego na czele z Cechmistrzami – Karolem Chmielowskim, Grzegorzem Kumikiem, Bartłomiejem Kowalskim oraz pozostałymi Flisakami, udział wzięli m.in.: Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Damian Drąg, Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej - delegatura w Krakowie – Stanisław Wójcik, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego i Sekretarz Gminy i Miasta Ulanów, Magdalena Hasiak wraz z licznie zaproszonymi gośćmi. W uroczystości uczestniczyły również inne, zaprzyjaźnione grupy Flisaków: z Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, Flisaków ze Stowarzyszenia „Napędzani Wisłą” z Sandomierza oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pomerandek Kaszubskich z Jastarni.

Powiat Niżański, jako partner wydarzenia, przyłączył się do jego organizacji wspierając finansowo Bractwo Flisackie kwotą dofinansowania 2 200 zł. Kwota ta pozwoliła zrekompensować poniesione koszty za materiały promocyjne wydarzenia, kubki okolicznościowe czy kalendarze.

Samorząd Powiatu Niżańskiego składa serdeczne podziękowania za zaangażowanie zarówno przy organizacji wydarzenia, jak i za czynny udział w obchodach święta św. Barbary – Patronki Flisaków. Tego typu uroczystości podkreślają atrakcyjność flisackich spływów po rzece San w Powiecie Niżańskim. Natomiast pasja i starania ulanowskich Flisaków są dla nas wielką radością i powodem do dumy pod względem utrzymywania kultury Flisackiej na terenie Powiatu a tym samym jego promocji.

Zdjęcia: Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary w Ulanowie