zdjecie

Stowarzyszenie „Podgórzanie”, dzięki wsparciu Powiatu Niżańskiego w  kwocie 7 000 zł, zrealizowało zadanie pt. „Pielęgnowanie kultury Powiatu Niżańskiego poprzez poznawanie kulinarnych i rękodzielniczych tradycji regionu”. Stowarzyszenie włączyło w zadanie swój wkład własny w postaci 500 zł.

W ramach zadania przeprowadzono szereg działań, które miały na celu zintegrowanie mieszkańców, przełamanie barier międzypokoleniowych, nabycie nowych umiejętności, przypomnienie starodawnych tradycji i obyczajów kulinarnych.

Przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne dla dzieci oraz dla dorosłych, podczas których najmłodsi uczestnicy poznawali różnorodność warzyw i owoców, a także uczyli się komponowania zdrowych i smacznych sałatek i kanapek. Dorośli podczas warsztatów mogli sięgnąć pamięcią do przeszłości i przypomnieć sobie starodawne, regionalne przepisy.

Dla dorosłych zorganizowane zostały także warsztaty z dekoracji i komponowania bukietów z lokalnych ziół, kwiatów oraz przyzdabiania stołów. Dzięki nowopoznanym technikom powstało dużo pięknych dekoracji, którymi przyozdabiano stoiska promujące Powiat Niżański podczas lokalnych uroczystości.

Podsumowaniem całego zadania było zorganizowanie Pikniku Rodzinnego, podczas którego odbyły się m.in. lokalne mecze piłki nożnej oraz przygotowane zostały stoiska, na których wystawcy prezentowali swoje umiejętności kulinarne.

Przeprowadzone zadanie z pewnością przyczyniło się do zintegrowania lokalnej społeczności, a także pozwoliło uczestnikom nabyć nowe umiejętności oraz spędzić miło czas.

Tekst i zdjęcia: Stowarzyszenie „Podgórzanie”