grafika

8 czerwca 2021 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce, odbyła się uroczystość, z udziałem podkarpackich samorządowców, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Była to również doskonała okazja do wręczenia nagród XXI edycji Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa.

Celem PNS jest dokumentowanie, promowanie i nagradzanie najlepszych samorządów Podkarpacia. Konkurs honoruje podkarpackich włodarzy miast, gmin i powiatów, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju oraz polepszenia warunków życia lokalnych społeczności.

W uroczystości, na zaproszenie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, uczestniczyli parlamentarzyści, Zarząd Województwa Podkarpackiego, który reprezentowali: wicemarszałkowie – Ewa Draus i Piotr Pilch oraz członkowie zarządu: Anna Huk i Stanisław Kruczek, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka i Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie i radni samorządów różnych szczebli z Podkarpacia oraz kierownictwo służb mundurowych: Policji, 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i Lasów Państwowych.

Obchody rozpoczęła msza święta w Kaplicy im św. Jana Pawła II w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Rzeszów-Jasionka”, koncelebrowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Adama Szala.

Następnie odbyła się konferencja dotycząca tematów związanych z samorządnością, którą oficjalnie otworzył Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl - Przewodniczący Zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych.

Obchody były doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i nagród Wojewody Podkarpackiego oraz nagrody specjalnej - Podkarpacki Samorządowiec Bliski Rodzinie „Amicus Familiae” przyznawanej przez Wojewodę Podkarpackiego, którą w tym roku otrzymał Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz.

Podczas Święta Samorządu Terytorialnego wręczono, już po raz dwudziesty pierwszy, Podkarpacką Nagrodę Samorządową, przyznawaną przez Centrum Promocji Biznesu w trzech kategoriach:

• „Gmina” (nominację otrzymały Gminy: Jawornik Polski, Jodłowa, Tryńcza, Tuszów Narodowy i Wojaszówka). Decyzją Kapituły najlepszą gminą została Tryńcza, a statuetkę Podkarpackiej Nagrody Samorządowej oraz pióro Prezydenta RP Andrzeja Dudy, otrzymał Wójt Ryszard Jędruch;
  • „Gmina miejska/Miasto” (nominowano: Głogów Małopolski, Nisko, Radomyśl Wielki, Zagórz i Rzeszów). Laureatem został Głogów Małopolski;
  • „Powiaty” (nominowano powiaty: jarosławski, jasielski, niżański, rzeszowski i sanocki). Statuetka oraz pióro Prezydenta RP trafiło do Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza.

- Ogromne wyróżnienie spotkało Powiat Niżański i mnie, jako Starostę, któremu Kapituła Konkursu, przyznała tytuł „Najlepszy Starosta Województwa Podkarpackiego”. Nie ukrywam, że jest to również duże zaskoczenie. Bardzo dziękuję Kapitule za ten wspaniały tytuł i nagrodę. Cieszę się, że nasze działania, przedsięwzięcia i inwestycje zostają w coraz większym stopniu zauważane i doceniane. Jest to również motywacja do jeszcze większej i bardziej wytężonej pracy na rzecz społeczności Powiatu Niżańskiego, naszej lokalnej małej ojczyzny. Mam świadomość, że to wyróżnienie jest wkładem pracy i zaangażowania wielu osób, moich współpracowników, dobrej współpracy z Wójtami i Burmistrzami z gmin z terenu Powiatu Niżańskiego. Jest to z pewnością zasługa dobrego współdziałania i wspólnego wysiłku na rzecz naszego Powiatu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do otrzymania tej nagrody, którą dedykuję wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego w Nisku, jednostek organizacyjnych Powiatu, Radnym Powiatowym oraz tym, którzy na co dzień ze mną współpracują przy realizacji podejmowanych zadań - mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Wyróżnienie „Podkarpacki Lider Samorządności” otrzymały samorządy: Miasto Rzeszów, Powiat Jarosławski oraz Powiat Rzeszowski.

Wyróżnienie w kategorii „Inteligentne Specjalizacje Województwa Podkarpackiego” otrzymało Miasto Rzeszów, wyróżnienie w kategorii „Opieka senioralna i wczesnorozwojowa” gmina Tryńcza, a wyróżnienia w kategorii „Wizerunek samorządu w sieci Internet” trafiły do: Powiatu Jarosławskiego, Miejsca Piastowego, Gminy Dydnia, Gminy Miejskiej Boguchwała i Gminy Zagórz.

Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych i Centrum Promocji Biznesu.

Informacja TVP Rzeszów z 21. edycji konkursu Podkarpackiej Nagrody Samorządowej pod linkiem:

Zdjęcia: SP w Nisku i Tadeusz Poźniak