- Jeśli masz łagodne objawy, takie jak zapalenie spojówek, jęczmień lub gradówka, zgłoś się do lekarza rodzinnego, który szybko wdroży leczenie bez konieczności skierowania.
- W przypadku nagłych objawów, na przykład urazu oka czy nagłego zaniewidzenia, udaj się do poradni okulistycznej, gdzie bez skierowania uzyskasz szybką pomoc.
- Jeśli cel terapeutyczny nie może zostać osiągnięty w poradni, skorzystaj z pomocy szpitalnego oddziału okulistycznego lub Izby Przyjęć, szczególnie w godzinach nocnych.
- Sprawdź poradnik Eksperta i dowiedz się kto może pomóc, gdy pojawia się pilna potrzeba pomocy okulistycznej.
Dbanie o zdrowie narządu wzroku nie musi być trudne. Wystarczy kilka prostych zasad, które pozwolą czuć się pewnie i świadomie podejmować decyzje dotyczące zdrowia Twoich oczu.
GŁÓWNE ZASADY OPIEKI OKULISTYCZNEJ:
- Leczenie u lekarza rodzinnego (lekarza pierwszego kontaktu):
W przypadku łagodnych schorzeń oka, takich jak zapalenie spojówek, jęczmień czy gradówka, lekarz rodzinny może samodzielnie wdrożyć leczenie bez konieczności kierowania do specjalisty. - Poradnie okulistyczne – tryb ambulatoryjny i nagły:
Realizacja świadczeń w poradniach okulistycznych odbywa się zgodnie z katalogiem świadczeń gwarantowanych. Pacjenci mogą zatem uzyskać pomoc nie tylko na podstawie skierowania, ale również w trybie nagłym – bez skierowania. Dzięki temu, w nagłych sytuacjach, w których konieczne jest szybkie działanie (ale cel terapeutyczny nadal możliwy do osiągnięcia w poradni), mogą liczyć na profesjonalną pomoc. - Skierowanie do szpitala:
Skierowanie pacjenta do szpitalnego oddziału okulistycznego powinno nastąpić, gdy nie da się osiągnąć celu terapeutycznego w poradni. Jest to kluczowe w sytuacjach, gdy stan pacjenta wymaga zaawansowanej diagnostyki lub interwencji chirurgicznej, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu wzroku.
GDZIE I DO KOGO UDAĆ SIĘ PO POMOC?
W przypadku urazu, nagłego zaniewidzenia, czy silnego bólu gałki ocznej pacjent powinien być przyjęty w każdej poradni okulistycznej, w której w konkretnych godzinach przyjmuje specjalista okulistyki. Tryb nagły nie wymaga skierowania.
Natomiast w godzinach nocnych (18.00 – 7.00) pacjent może udać się na Izbę Przyjęć lub SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy), gdzie po wstępnym badaniu zostanie skierowany na konsultację do oddziału okulistycznego i tam zaopatrzony.
Najważniejszą jednak rzeczą jest, aby nie czekać z wizytą u lekarza do godzin nocnych, a także nie szukać pomocy w tych godzinach z objawami niewielkimi, które nie są nagłe i wymagające natychmiastowej pomocy.
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?
Ponad 90 poradni okulistycznych oferuje swoją pomoc w ramach ubezpieczenia na terenie Podkarpacia. Ich wykaz dostępny jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć? oraz na czynnej całą dobę bezpłatnej infolinii pod numerem 800 190 590.
Źródło: Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie